تبلیغات
انجمن هنرمندان ایرانی - 30 نکته از عکاسی
انجمن هنرمندان ایرانی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

1. به پس زمینه توجه کنید- گاهی پس زمینه مهم تر از سوژه است، اما معمولا یک پس زمینه نامناسب در عین بی اهمیت بودن ممکن است باعث حواس پرتی شود. در هنگام عکس برداری از یک پرتره، پس زمینه ای مثل یک دیوار بسیار مناسب است.

2. با یک نور و روشنایی طبیعی عکس برداری کنید- وقتی شما بتوانید از روشنایی طبیعی برای عکس برداری استفاده کنید، دیگر نیازی به استفاده از فلش ندارید. نور خورشید به طور یکنواخت در همه جا پراکنده شده و روشنایی ملایمی دارد و برای عکاسی مناسب تر از نور سرد فلش است.

3. استفاده از فلش محیطی یا خارجی- اگر شدت نور محیط خارج خیلی زننده است، سعی کنید از فلش استفاده کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد. معمولا این روش برای تیره تر کردن آسمان کارایی دارد. هر چند این کار خیلی کنایه آمیز است اما دلیلش این است که دوربین برای گرفتن صحنه به سرعت شاتر بیش از 1/250 sec نیاز ندارد، در نتیجه هر چیزی که خارج از برد فلش است را تیره تر می کند.

4. دوربین خود را بیشتر بشناسید- هر دوربین دارای ویژگی های متعدد و هر فلش دارای بردهای متفاوتی است. برای اینکه مثل یک حرفه ای عکس برداری کنید باید از ویژگی های دوربین خود آگاه باشید. عکس برداری از یک مراسم مهم با یک دوربین جدید مثل به شکار رفتن یک شکارچی با یک تفنگ جدید است.

5. به سوژه نزدیک شوید- هنگامی که می خواهید از یک سوژه عکس برداری کنید در اطراف آن حرکت کنید و به آن نزدییک تر شوید تا بهترین موقعیت را برای این کار پیدا کنید. این روش برای اغلب عکس ها مناسب است، اما وقتی می خواهید از یک پرتره عکس برداری کنید زیاد به سوژه نزدیک نشوید چون عکس خراب می شود. اگر فاصله کانونی لنز 50mm باشد عکس خراب می شود.

6. سوژه را در مرکز عکس قرار ندهید- از نقطه نظر روانشناسی، قرار گرفتن سوژه نزدیک به مرکز عکس جذابیت بیشتری در ذهن بیننده ایجاد می کند.

7. عکس برداری به صورت عمودی- عکس برداری به صورت عمودی هیچ اشکالی ندارد، اما شما باید بدانید کی و کجا از این روش استفاده کنید. اگر طول سوژه مورد نظر شما بلند تر از عرض آن بود (مثلا یک ساختمان بلند و یا فردی که می خواهید به صورت تمام قد در عکس باشد)، عکس برداری به صورت عمودی مناسب تر است.

8. عکس های ساده بگیرید- عکس های ساده معمولا به یاد ماندنی تر از عکس هایی است که سوژه در آن ژست گرفته است. هر چند عکس های ژستی از جذابیت خاصی برخورداند اما سعی کنید با افراد خانواده و دوستان خود عکس های عادی و بدون ژست بگیرید.

9. به جزییات توجه کنید- اگر از فلش استفاده می کنید به دنبال سطوح انعکاس باشید. این می تواند حس یک عکس را از بین ببرد. یک عکاس خوب باید بتواند عکس را قبل از فشار دادن شاتر دوربین در ذهن خود ببیند. Ansel Adams پدر عکاسی لند اسکیپ یا عکاسی مناظر، این فرایند را فرایند تجسم فکری نامیده است.

10. بیش از تعدادی که نیاز دارید عکس بگیرید- در عصر دیجیتال دلیل برای اینکه شما بیشتر از تعداد مورد نیاز عکس برداری کنید وجود ندارد. بهتر است از یک سوژه واحد چندین عکس گرفته، سپس بهترین آنها را انتخاب کنید. پس مطمئن شوید حافظه دستگاه شما به حد کافی فضا دارد. همیشه کارت های حافظه اضافی در کیف دوربین خود داشته باشید.

11. در مواردی که از جایی عکاسی می‌کنید و در آنجا شیشه، پنجره و یا سایر اشیاء شیشه‌ای وجود دارد، برای جلوگیری از انعکاس‌های مزاحم نور شیشه، از فیلتر پولاریزه ‌استفاده کنید.

12. همواره برای محافظت از عدسی لنز دوربین، فیلتر uv یا sky light را روی لنز دوربین نصب کنید.

13. هنگام عکاسی با فلاش در محیط‌های سربسته سعی کنید تمام نورهای اتاق روشن باشد، این کار از انعکاس نور قرمز در چشم افراد جلوگیری می‌کند. چنین انعکاسی نتیجه تاریک بودن محیط و بازبودن مردمک چشم است.

14. هنگام عکاسی در آفتاب نیز برای از بین بردن سایه‌های ابروها و بینی می‌توانید از فلاش استفاده کنید، فقط به خاطر داشته باشید از سرعت مجاز فلاش و دیافراگم مناسب برای نور آفتاب (11 – 16) استفاده کنید.

15. عناصر فرعی در جلو یا عقب سوژه اگر کمی محو باشد به شرطی که سوژه اصلی کاملاً واضح باشد، به زیبایی عکس کمک زیادی می‌کند.

16. درصورتی که می‌خواهید از صفحه تلویزیون یا مونیتور کامپیوتر عکسبرداری کنید، به خاطر داشته باشید چراغ اتاق را خاموش و سرعت دوربین را روی 15 قرار دهید و هرگز از فلاش استفاده نکنید.

17. هنگام عکاسی با فلاش سعی کنید حداقل و حداکثر فاصله دوربین تا موضوع را رعایت کنید. حدمجاز این فاصله در دفترچه راهنمای دوربین یا فلاش ذکر شده است. درصورتی که فاصله کمتر از حدمجاز باشد عکس بیش از حد روشن می‌شود و اگر فاصله بیشتر از حدمجاز باشد، عکس تیره خواهد شد.

18. عادت کنید بعد از گرفتن هر عکس در دوربین‌های آنالوگ بلافاصله اهرم فیلم رد کن را به جلو حرکت دهید.با این کار دوربین در هر لحظه آماده عکاسی خواهد بود.

19. برای پاک کردن لنز دوربین حتماً از وسایل مخصوص مانند فرچه نرم و کاغذ یا دستمال لنز پاک‌کن استفاده کنید.

20. هنگام عکاسی دوربین را محکم و مطمئن در دست بگیرید و شاتر (دگمه عکسبرداری) آن را آرام فشار دهید، سعی کنید بازوان خود را به طرف پایین و نزدیک بدن بگیرید و دوربین را به صورتتان تکیه دهید و چشم خود را کاملاً به دریچه ویزور (منظره‌یاب) دوربین نزدیک کنید تا بتوانید اطراف منظره‌یاب را به خوبی ببینید. در بعضی از مواقع تکیه به درخت یا دیوار به شما کمک می‌کند.

21. دگمه‌های تنظیم دوربین را هرگز با فشار تغییر ندهید. آنها به راحتی قابل تنظیم و تغییر هستند، به شرطی که راه آن را بدانید، به وسیله مطالعه دفترچه راهنما یا سئوال از فروشنده دوربین راه‌حل آن را پیدا کنید.

22. حتی‌الامکان سعی کنید دوربین را از گردنتان آویزان کنید تا از سقوط احتمالی جلوگیری شود. درصورتی که به این کار عادت ندارید، لااقل بند آن را به دور مچ دستتان بپیچید تا اگر احیاناً دوربین از دستتان رها شد، به زمین نیفتد.

23. هنگام خرید فیلم به تاریخ مصرف آن دقت کنید، اگر به تعداد زیاد فیلم تهیه می‌کنید، آنها را در قسمت پایین یخچال نگهداری کنید این کار باعث خواهد شد که فیلم‌ها اصلاً کهنه نشوند. فقط به خاطر داشته باشید یک ساعت قبل از مصرف آنها را از یخچال خارج و بعد مصرف کنید.

24. هرگز فیلم‌های عکاسی را قبل از اینکه در دوربین قرار دهید یا بعد از اتمام عکسبرداری در روی صندلی یا جلوی داشبورت اتومبیل قرار ندهید. زیرا هوای اتومبیل در مواقع توقف خیلی گرم است و فیلم را خراب می‌کند.

25. در دوربین‌های آنالوگ سعی کنید همواره جا انداختن فیلم و بیرون آوردن آن را در سایه انجام دهید، پس از اتمام فیلم و هنگامی که می‌خواهید آن را در داخل کاست جمع کنید، هرگز عجله نکنید، زیرا در اثر حرکت تند الکتریسیته ساکن تولید می‌شود و جرقه‌های خیلی کوچک حاصل باعث نور دیدگی خفیف فیلم خواهد شد.

26. برای عكس خود یك موضوع یا پیام انتخاب كنید. اگر در عكس شما هیچ سوژه برجسته و واضحی وجود نداشته باشد یا این عكس حاوی پیامی نباشد احتمالاً عكس جالبی نخواهد بود.

27. چیزهای اضافی را حذف كنید. زواید را حذف كنید، به خصوص اگر از ارزش عكس شما كاسته می شود. نه تنها باید بدانید چه چیزهایی را در عكس بگنجانید بلكه باید بدانید چه چیزهایی را نباید در عكس خود بگنجانید. همیشه بدنبال یك پشت زمینه ساده باشید و تعادل را حفظ كنید.

28. از زوم كردن و نزدیك شدن نترسید. اشتباهی كه بیشتر عكاسان آماتور مرتكب می شوند این است كه عكس های آنها از فاصله خیلی دوری گرفته شده است. و در تصویر نسبت محیط به موضوع آنقدر زیاد می شود كه نمی تواند پیام خود را القا كند. سعی كنید عكس را به اندازه كافی از سوژه پر كنید و از پشت زمینه شلوغ پرهیز كنید. تا عكس ساده و قابل فهم باشد.

29. از سطح دوربین خود مطمئن شوید. اگر سطح افق در عكس شما زاویه دار شود از ارزش عكس شما كاسته خواهد شد. ممكن است هنگام عكاسی دقت زیادی برای تنظیم سطح نداشته باشید اما مشكلی نیست با نرم افزارهای ویرایش عكس مانند فتوشاپ می توان به راحتی سطح را تصحیح كرد. اما بهتر است تمرین كنید تا همیشه دوربین را افقی نگه دارید. 

30. چشم ها بسیار اهمیت دارند. چشم ها بازگوی داستان هستند. وقتی كه از انسان یا حیوان عكس می گیرید هر چیزی ممكن است از نظر پنهان باشد ولی چشم ها باید آشكارا قابل دیدن باشند. و كیفیت تصویر چشم باید بالا باشد آنوقت است كه تأثیر شگفت انگیز چشمها را در عكس های خود خواهید دید.

نوع مطلب : مطالب آموزشی هنر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 1 آذر 1393
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی